| Brand Name | CEVENNESFE |
|---|---|
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Video Capture Resolution | 4K UHD |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Battery | 3.7v |
| Origin | Mainland |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 Channels |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Material | Plastic |
| Remote Distance | 1000m |
| Package Includes | Original Box |
| Remote Control | Yes |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Barcode | No |
| Type | HELICOPTER |
| Features | App-Controlled |
| Dimensions | 25*30*5.7cm |
| Certification | 3C |
| Warning | no |
| Warranty | 30day |
| Recommend Age | 12+y |
| Model Number | SG108 Pro |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate |
| Charging Voltage | 7.4v |
| Motor | Brushless Motor |
| Charging Time | About 4 hours |
| Plugs Type | usb |
| Power Source | Electric |
| Flight time | About 32 min |
| Camera lens | 75° |
| S3 Pro Drone | 4k Drone |
| SG 108 Pro Drone | 4k Professional Edition |
| 4k Camera Drone | 4k Gps Drone |
2022 SG108 Pro New 4K Drone 2-Axis Gimbal Professional Camera 5G WiFi GPS 28Mins Flight Time Foldable Quadcopter Toys VS EX5
€334.99 – €486.99Price range: €334.99 through €486.99

SKU: S2F5NKJ91NVB
Category: RC Quadcopter
Be the first to review “2022 SG108 Pro New 4K Drone 2-Axis Gimbal Professional Camera 5G WiFi GPS 28Mins Flight Time Foldable Quadcopter Toys VS EX5” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-40%
Rated 5.00 out of 5
€69.99 – €162.99Price range: €69.99 through €162.99-39%
Rated 5.00 out of 5
-40%
€517.99 – €1,054.99Price range: €517.99 through €1,054.99
-40%
Rated 4.75 out of 5
€56.99 – €162.99Price range: €56.99 through €162.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€473.99 – €691.99Price range: €473.99 through €691.99-40%
€62.99 – €74.99Price range: €62.99 through €74.99
-40%
€224.99 – €288.99Price range: €224.99 through €288.99
-40%
Rated 4.78 out of 5
€73.99 – €136.99Price range: €73.99 through €136.99





















Reviews
There are no reviews yet.