| Brand Name | VISUO |
|---|---|
| Remote Distance | 5000m |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Remote Controller, Batteries, Charger, Original Box, Operating Instructions, USB Cable, Camera |
| Video Capture Resolution | 4K UHD |
| Controller Battery | AA |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 Channels |
| Material | Fiberglass, Metal, Plastic |
| Origin | Mainland |
| Controller Mode | MODE2 |
| Recommend Age | 12+y |
| Dimensions | 40*37*8CM |
| Motor | Brushless Motor |
| Plugs Type | USB |
| Type | HELICOPTER, Helicopter |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Barcode | No |
| Features | App-Controlled, Auto Return, Follow Me, FPV Capable, GPS, Integrated Camera, Wi-Fi, Remote Control |
| Indoor/Outdoor Use | Outdoor |
| Charging Voltage | USB Charging (5V/3A) |
| Charging Time | About 4.5 hours |
| Camera Mount Type | 3-axis Gimbal |
| Warning | Read the manual before use |
| Warranty | A month |
| Certification | 3C |
| 3C | Certificate |
| Flight Time | 25 mins, About 30mins |
| Model Number | KF101/KF101 MAX/KF101 MAX1 |
| Power Source | Electric |
| Operator Skill Level | Intermediate, Expert |
| Unit Type | piece |
| Package Weight | 2.0kg (4.41lb.) |
KF101 MAX / KF101 MAX1 5KM GPS Drone 4K Camera with 3-Axis EIS Anti-Shake Gimbal Professional Quadcopter Brushless WiFi FPV Dron
€509.99 – €884.99Price range: €509.99 through €884.99

SKU: KDJ8KCAP3ARI
Category: RC Helicopters
Be the first to review “KF101 MAX / KF101 MAX1 5KM GPS Drone 4K Camera with 3-Axis EIS Anti-Shake Gimbal Professional Quadcopter Brushless WiFi FPV Dron” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-40%
Rated 4.78 out of 5
€223.99 – €337.99Price range: €223.99 through €337.99-40%
Rated 4.85 out of 5
€59.99 – €127.99Price range: €59.99 through €127.99-40%
€153.99 – €356.99Price range: €153.99 through €356.99
-40%
Rated 5.00 out of 5
€511.99 – €843.99Price range: €511.99 through €843.99-40%
Rated 4.84 out of 5
€56.99 – €121.99Price range: €56.99 through €121.99-40%
Rated 4.89 out of 5
€49.99 – €107.99Price range: €49.99 through €107.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€72.99 – €166.99Price range: €72.99 through €166.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€150.99 – €168.99Price range: €150.99 through €168.99





















Reviews
There are no reviews yet.