| Brand Name | XINGYUCHUANQI |
|---|---|
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount, Other |
| Material | Plastic, Metal |
| Controller Battery | 3 x 1.5 AAA Battery (not included) |
| Origin | Mainland |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Video Capture Resolution | 1080p FHD, 720P HD, 4K UHD, Other |
| Remote Distance | about 300M |
| Aerial Photography | Yes |
| Controller Mode | MODE2 |
| Control Channels | 4 Channels |
| Package Includes | Original Box, Camera, Batteries, Remote Controller, USB Cable, Operating Instructions |
| Recommend Age | 7-12y, 12+y, 18+ |
| Remote Control | Yes |
| Model Number | 4D-V13 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Certification | CE |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate |
| Flight Time | About 15-20 min |
| Type | HELICOPTER |
| Features | App-Controlled, FPV Capable, Integrated Camera, Wi-Fi, Other |
| Dimensions | 23 x 23 x 4.5cm |
| Warning | Please read the instructions carefully before operating |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Motor | Brush Motor |
| Warranty | 15 days |
| Charging Time | About 90 mins |
| Plugs Type | USB Cable |
| Power Source | Electric |
New V13 Mini Rc Drone 4k HD Camera 1080P WiFi Fpv Drone Dual Camera Foldable Quadcopter Real-time transmission Helicopter Toys
€35.99 – €168.99Price range: €35.99 through €168.99

SKU: RDCN8RPUAFJ8
Category: RC Quadcopter
5 reviews for New V13 Mini Rc Drone 4k HD Camera 1080P WiFi Fpv Drone Dual Camera Foldable Quadcopter Real-time transmission Helicopter Toys
Add a review Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-40%
Rated 4.91 out of 5
€72.99 – €161.99Price range: €72.99 through €161.99-40%
€249.99 – €327.99Price range: €249.99 through €327.99
-40%
Rated 4.91 out of 5
€243.99 – €425.99Price range: €243.99 through €425.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€473.99 – €691.99Price range: €473.99 through €691.99-40%
€68.99 – €90.99Price range: €68.99 through €90.99
-39%
Rated 5.00 out of 5
-40%
Rated 4.75 out of 5
€56.99 – €162.99Price range: €56.99 through €162.99-40%
Rated 4.78 out of 5
€73.99 – €136.99Price range: €73.99 through €136.99





















A***n –
A beautiful toy, it’s a pleasure to fly around the apartment
L***w –
All is well, delivery is fast, came and working condi tion!
P***o –
great . surprisingly durable. crashed several times and did not break,and kept flying.
R***a –
Drone body works well.
T***r –
he loves it