| Camera Mount Type | Other |
|---|---|
| Operator Skill Level | Beginner |
| Controller Battery | 4 * 1.5V AA Batteries(not included) |
| Features | Wi-Fi |
| Indoor/Outdoor Use | Outdoor |
| Remote Distance | 200m |
| Video Capture Resolution | Other |
| Controller Mode | MODE1 |
| Origin | Mainland |
| Control Channels | 4 Channels |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller |
| Recommend Age | 7-12y, 12+y |
| Material | Plastic, FOAM |
| Charging Time | 30-60 minutes |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Barcode | No |
| Flight Time | about 10 minutes |
| Certification | 3C |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 51cm-99cm |
| Warning | – |
| Model Number | A160 |
| Aerial Photography | No |
| Warranty | – |
| Plugs Type | USB |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Type | Airplane |
WLtoys XK A160 RC Airplane 650mm Wingspan 5 Channel Remote Control Airplane 3D/6G 1406 Brushless Motor RC Airplane for Kid Adult
€431.99 Original price was: €431.99.€258.99Current price is: €258.99.
791 in stock

SKU: NKAJZ3Q8K6S9
Category: RC Airplanes
15 reviews for WLtoys XK A160 RC Airplane 650mm Wingspan 5 Channel Remote Control Airplane 3D/6G 1406 Brushless Motor RC Airplane for Kid Adult
Add a review Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-40%
Rated 4.75 out of 5
€63.99 – €111.99Price range: €63.99 through €111.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€110.99 – €116.99Price range: €110.99 through €116.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€91.99 – €109.99Price range: €91.99 through €109.99-40%
Rated 4.86 out of 5
€63.99 – €67.99Price range: €63.99 through €67.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€768.99 – €998.99Price range: €768.99 through €998.99-40%
-40%
Rated 5.00 out of 5
-40%
Rated 5.00 out of 5
€97.99 – €127.99Price range: €97.99 through €127.99





















M***s –
excellent
J***s –
He arrived very quickly and without any damage
3***r –
Everything is intact, it works, an interesting thing.
Shopper –
It mounts mui fast, the tail servo is mui loose lack to try
M***s –
excellent
M***s –
excellent
P***g –
Recommended. Just wear fire uniform back side Shanghai aroma guitar well moving four.
M***k –
Great years super fun
M***s –
excellent
M***s –
excellent
Shopper –
Product very good
Shopper –
It is of good quality for this price category. I recommend this product and this seller.
H***r –
Top quality
R***o –
Works except for one servo. The servo machine that goes on the steering wheel of the height buys a little, and so everything is fine.
7***r –
The parcel came a little late. A box from one side is pressed. But all the details are whole. The Assembly is not difficult, the battery is good. In general, I’m happy. Starting in the flight revealed a fault, the servo of the steering wheel of the height, you need a replacement. Several times fell, but the plane is intact)