| Remote Distance | about 150 meters |
|---|---|
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Remote Controller, Batteries, Charger, Original Box, Operating Instructions, USB Cable |
| Video Capture Resolution | 1080p FHD, 4K UHD |
| Controller Battery | AA |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 Channels |
| Material | Plastic |
| Origin | Mainland |
| Controller Mode | MODE1 |
| Recommend Age | 12+y |
| Plugs Type | USB |
| Type | HELICOPTER |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | App-Controlled, Follow Me, FPV Capable, GPS, Obstacle Avoidance |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Charging Time | 60 minutes |
| Flight Time | about 13-15 minutes |
| Model Number | E99 Mini Drone |
| Power Source | Electric |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate |
| Model | E99 & K3 |
| Frequency | 2.4GHz |
| Gyroscope | 6 axis |
| Charging method | Universal USB interface |
| Battery capacity | 3.7V 1800mAh modular battery |
| Features1 | Quadcopter With Camera |
| Features2 | Drone 4k Profesional |
| Features3 | Rc Helicopter |
| Features4 | Rc Plane |
| Features5 | Fpv Drone |
| Features6 | Drones With Camera |
| Features7 | Toys For Boys |
| Features8 | Drone Gps |
| Features9 | Drone 4k Profesional Gps 10km |
| Features10 | Drone 4k |
| Features11 | Mini Drone 4k Hd Camera |
| Features12 | Drone 4k Camera |
| Features13 | rc helicopters for adults |
E99 K3 Pro Mini Drone 4K Profesional HD Dual Camera 1080P Obstacle Avoidance Fpv RC Drones Quadcopter Rc Helicopters Toys Boys
€66.99 – €92.99Price range: €66.99 through €92.99

SKU: OW7AOGO3CESQ
Category: RC Helicopters
14 reviews for E99 K3 Pro Mini Drone 4K Profesional HD Dual Camera 1080P Obstacle Avoidance Fpv RC Drones Quadcopter Rc Helicopters Toys Boys
Add a review Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-40%
Rated 4.79 out of 5
€54.99 – €168.99Price range: €54.99 through €168.99-40%
Rated 4.83 out of 5
€65.99 – €126.99Price range: €65.99 through €126.99-40%
Rated 4.84 out of 5
€56.99 – €121.99Price range: €56.99 through €121.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€150.99 – €168.99Price range: €150.99 through €168.99-40%
€153.99 – €356.99Price range: €153.99 through €356.99
-40%
Rated 4.89 out of 5
€49.99 – €107.99Price range: €49.99 through €107.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€609.99 – €700.99Price range: €609.99 through €700.99-40%
Rated 4.67 out of 5
€269.99 – €620.99Price range: €269.99 through €620.99





















J***a –
The product is exactly what I ordered and showed in the publication, arrived much earlier than anticipated in good condition with a compatible application for IOS and android; it flies very well and is fairly resistant moderately to incidents
d***d –
I arrive very quickly, in good condition, there is no proof.
j***o –
Good Drone, easy to use. It’s very light and where there’s a lot of wind you can’t manipulate. I recommend buying more batteries, last a little 10min but out of a 10 I give you a 9
M***N –
Good.
A***v –
The copper flies, acts steady, better than expected. The camera shoots, though it does not seem that it is 4 K, but checked in the twilight, perhaps because of this it seemed granularity. The battery could be bigger, but for this money it is not worth it.
f***n –
it was good to do business with u and would recomend others to buy from u
r***r –
after 3 time driving back propeler stop to work. left one totally, right one so so…
it vos flaing almost perfect, no crush… End just felt… What now?
Shopper –
The order came quickly, everything is whole, the order came before time, for which many thanks the seller is pleased with the recommend, thank you again
J***n –
The drone does not work. The store has informed it’supplier after I have sent video of the battery being unable to charge. Nothing else has happened. I have proved that there are faulty parts but they have not been replaced. I am very dissatisfied. This is not good customer service.
0***r –
The drone came safely and safely. slightly remember the case but it’s most likely already in our mail.
0***r –
Well, the only batteries last for a minute 8 flights specified 150 meters no but meters 80 control is and so the drone for its price is very good, and the goods came much faster than than than
J***a –
Rewarding
9***r –
Hello! Thank you very much for the quadrocopter. The child is very pleased. The product corresponds to the description.
F***n –
Very good product, arrived before delivery indicated
It came all complete.