| Brand Name | JINHENG |
|---|---|
| Remote Distance | About 80 meter |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Charger, Remote Controller, USB Cable |
| Video Capture Resolution | 1080p FHD, 2K QHD |
| Controller Battery | 3*AAA |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 Channels |
| Material | Plastic |
| Origin | Mainland |
| Controller Mode | MODE2 |
| Recommend Age | 12+y |
| Dimensions | 18*15*4CM |
| Motor | Brush Motor, 716 |
| Plugs Type | USB |
| Type | HELICOPTER |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Barcode | No |
| Features | App-Controlled, Wi-Fi |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Charging Time | About 60 minutes |
| Warning | no |
| Warranty | 15 days |
| Certification | CE |
| CE | Certificate |
| Certificate Number | SPF20033780 |
| Flight Time | About 12 minutes |
| Model Number | XT6 |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Battery capacity | 500mAh |
| Color | Black |
| Receive frequency | 2.4G |
JINHENG XT6 Mini Drone 4K 1080P HD Camera WiFi Fpv Air Pressure Altitude Hold Foldable Quadcopter RC Dron Kid Toy Boys GIfts
€65.99 – €126.99Price range: €65.99 through €126.99

SKU: DOL73P9CTTHZ
Category: RC Helicopters
6 reviews for JINHENG XT6 Mini Drone 4K 1080P HD Camera WiFi Fpv Air Pressure Altitude Hold Foldable Quadcopter RC Dron Kid Toy Boys GIfts
Add a review Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-40%
Rated 4.56 out of 5
€58.99 – €149.99Price range: €58.99 through €149.99-40%
Rated 4.86 out of 5
€61.99 – €158.99Price range: €61.99 through €158.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€52.99 – €153.99Price range: €52.99 through €153.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€150.99 – €168.99Price range: €150.99 through €168.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€98.99 – €152.99Price range: €98.99 through €152.99-40%
Rated 4.85 out of 5
€59.99 – €127.99Price range: €59.99 through €127.99-40%
Rated 4.73 out of 5
-40%
Rated 5.00 out of 5
€52.99 – €99.99Price range: €52.99 through €99.99



















א***ק –
Delivery very fast to Israel. Skimmer small מאד but it’s worth very much regard for price cheap
F***e –
Exelent product
E***a –
Really nice drone! I love it… I ordered the one with 2 cameras 4K 1080 hd not sure if the camera quality is 1080!
h***n –
Works fine
a***o –
Very good
P***a –
Very good, value is an excellent drone.