| Features | Other, App-Controlled |
|---|---|
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Video Capture Resolution | Other |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Battery | 1.5V/4*AAA |
| Control Channels | 4 Channels |
| Material | Metal, Plastic |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Recommend Age | 12+y |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate |
| Remote Distance | 50m |
| Origin | Mainland |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB Cable, Other, Other |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Barcode | No |
| Dimensions | 0-10cm |
| Warning | as show |
| Aerial Photography | No |
| Warranty | No |
| Charging Voltage | 3.7v |
| Charging Time | about 45 minutes |
| Flight Time | about 10 minutes |
| Power Source | Electric |
| Model Number | L6082 |
| Certification | CE |
| CE | Type |
| Plugs Type | USB |
| Type | Airplane |
L6082 Air Genius RC Quadcopter Airplane Tiny Whoover All-In-One DIY 2.4G RC Drone For Kids Gift RTF Quadcopter Red Airplanes
€103.99 – €130.99Price range: €103.99 through €130.99

SKU: MHSAO7NL0UXO
Category: RC Airplanes
5 reviews for L6082 Air Genius RC Quadcopter Airplane Tiny Whoover All-In-One DIY 2.4G RC Drone For Kids Gift RTF Quadcopter Red Airplanes
Add a review Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-40%
Rated 5.00 out of 5
€42.99 – €100.99Price range: €42.99 through €100.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€72.99 – €115.99Price range: €72.99 through €115.99-46%
Rated 4.88 out of 5
€34.99 – €63.99Price range: €34.99 through €63.99-40%
Rated 4.50 out of 5
€75.99 – €264.99Price range: €75.99 through €264.99-40%
-40%
Rated 4.80 out of 5
€59.99 – €106.99Price range: €59.99 through €106.99-40%
Rated 4.81 out of 5
€34.99 – €54.99Price range: €34.99 through €54.99-40%
Rated 4.70 out of 5
€87.99 – €133.99Price range: €87.99 through €133.99





















G*** –
These are great fun. easy to learn for beginners and loads of fun for experienced pilots.
J*** –
Full of fun with this car, the kid is happy.
수***단 –
Quick shipping and great item. Highly recommended
지*** –
Arrived in good condition, cool toy, perfect for the gift.
민***허 –
Fun toy,thanks