| Features | Other |
|---|---|
| Indoor/Outdoor Use | Outdoor |
| Video Capture Resolution | Other |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Battery | 3 Section |
| Control Channels | 2 Channels |
| Material | FOAM |
| Controller Mode | MODE2 |
| Recommend Age | 12+y |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Remote Distance | 150m |
| Origin | Mainland |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Charger, Remote Controller, USB Cable |
| State of Assembly | Almost Ready |
| Barcode | No |
| Dimensions | 31cm-50cm |
| Aerial Photography | No |
| Charging Voltage | 110V/220V |
| Charging Time | 50mins-2 hours |
| Flight Time | 15mins |
| Model Number | 250mah |
| Certification | CE |
| CE | Certificate |
| Type | Airplane |
| plane model | rc plane |
| remote control | Airplane remote control |
| aircraft | Remote control aircraft |
| more funny | rc airplane, Helicopter |
| Gifts | Children toys |
RC Plane SU-27 Helicopter Remote Control Aircraft 2.4G Airplane Remote Control EPP Foam RC Vertical Plane Children Toys Gifts
€55.99 – €67.99Price range: €55.99 through €67.99

SKU: 3FM3ELQ3K5GK
Category: RC Airplanes
9 reviews for RC Plane SU-27 Helicopter Remote Control Aircraft 2.4G Airplane Remote Control EPP Foam RC Vertical Plane Children Toys Gifts
Add a review Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-40%
Rated 5.00 out of 5
€110.99 – €116.99Price range: €110.99 through €116.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€72.99 – €115.99Price range: €72.99 through €115.99-40%
Rated 4.50 out of 5
€75.99 – €264.99Price range: €75.99 through €264.99-40%
Rated 4.81 out of 5
€34.99 – €54.99Price range: €34.99 through €54.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€74.99 – €89.99Price range: €74.99 through €89.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€37.99 – €160.99Price range: €37.99 through €160.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€97.99 – €127.99Price range: €97.99 through €127.99-40%
Rated 4.80 out of 5
€69.99 – €188.99Price range: €69.99 through €188.99





















V***e –
The plane is nice and easy to operate, I highly recommend this, it’s fun
M***e –
This plane is very nice and also suitable for my newbie, as described, I am very satisfied
This plane is very nice and also suitable for my newbie, as described, I am very satisfied
B***r –
The shipping time was fast, my kids loved it, and overall it was good
Z***n –
I tried to fly, it works very well, the seller explained it in great detail, I recommend it
C***t –
The product is very good, easy to handle, the buyer is very good, answering many questions for me
J***e –
this is simply awesome i love it
W***n –
The plane is very good. Fly very high. delivered fast
C***n –
Fly to your door. Extra battery with models recommended to buy. Otherwise, because don’t enjoy of living.
M***k –
Received quickly at home! Tried the same day with a reasonable wind in a football field. I am totally satisfied with my purchase and will be ordering a second one for my family.
Any beginner will be able to make it fly by throwing it into the wind!… You can see it hovering with 20% acceleration!
it is very solid, it resists all possible shocks.
it will certainly end its career equipped with a brushless motor and a 2s lipo and 2 gram micro servos.
I recommend this purchase 200%