| Brand Name | XINGYUCHUANQI |
|---|---|
| Remote Distance | about 200m |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, Camera, USB Cable |
| Video Capture Resolution | 1080p FHD, 4K UHD |
| Controller Battery | 3 pieces AA not included |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 Channels |
| Material | Metal, Plastic |
| Origin | Mainland |
| Controller Mode | MODE2 |
| Recommend Age | 12+y |
| Dimensions | 28.5*20*6.5 |
| Motor | Brush Motor |
| Plugs Type | USB |
| Type | HELICOPTER |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | App-Controlled, FPV Capable, Obstacle Avoidance, Wi-Fi, Avoidance, FPV capability |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Charging Time | 60 minutes |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Certification | 3C |
| 3C | Certificate |
| Model Number | S91 |
| Power Source | NITRO |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, Expert |
S91 4K Drone Professional Obstacle Avoidance Dual Camera Foldable RC Quadcopter Dron FPV 5G WIFI Remote Control Helicopter Toy
€71.99 – €165.99Price range: €71.99 through €165.99

SKU: RSU2DFRYA1QB
Category: RC Helicopters
10 reviews for S91 4K Drone Professional Obstacle Avoidance Dual Camera Foldable RC Quadcopter Dron FPV 5G WIFI Remote Control Helicopter Toy
Add a review Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-40%
Rated 5.00 out of 5
€72.99 – €166.99Price range: €72.99 through €166.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€130.99 – €167.99Price range: €130.99 through €167.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€150.99 – €168.99Price range: €150.99 through €168.99-40%
Rated 4.83 out of 5
€65.99 – €126.99Price range: €65.99 through €126.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€511.99 – €843.99Price range: €511.99 through €843.99-40%
Rated 4.56 out of 5
€58.99 – €149.99Price range: €58.99 through €149.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€52.99 – €153.99Price range: €52.99 through €153.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€76.99 – €119.99Price range: €76.99 through €119.99





















L***n –
We are ready to test the drone, the battery is fully charged at home, and it flew for 17 minutes, very stable
v***l –
Great drone, easy to master and suitable for beginners like me.
V***h –
Fast delivery, but do not end with the phone while
4***r –
👍
J***h –
Good drone
f***y –
You can find everything in your package – drones (mini and cute), RC remotes, batteries
L***l –
Great equipment. Very durable body.
r***r –
I am testing it, the drone is very simple to operate, it flies to the sky, and it will go home by itself
M***k –
The drone is good value for money, the seller put everything in the kit
J***z –
Very good, the quality is not of the best but it is quite well in relation to quality/price. It arrived before the date, I was surprised.