| Brand Name | VISUO |
|---|---|
| Remote Distance | 4000 METERS |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Charger, Operating Instructions, Remote Controller, Camera, USB Cable |
| Video Capture Resolution | 4K UHD |
| Controller Battery | NA |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 Channels |
| Material | Metal, Plastic |
| Origin | Mainland |
| Controller Mode | MODE2 |
| Recommend Age | 12+y |
| Dimensions | 28.3×25.3x7cm (unfolded) 17.4×8.4x7cm(folded) |
| Motor | Brushless Motor |
| Plugs Type | USB |
| Type | HELICOPTER |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Barcode | No |
| Features | App-Controlled |
| Indoor/Outdoor Use | Outdoor |
| Charging Voltage | 7.6V 5000MAH |
| Charging Time | 4-5 HOURS |
| Warning | use under the user manuel |
| Warranty | 30 days |
| Certification | CE |
| CE | Certificate |
| Flight Time | About 23-25 mins |
| Model Number | SG906 MAX2/SG906 MAX1/SG906 MAX |
| Power Source | Electric |
| Operator Skill Level | Intermediate, Expert |
ZLL SG906 MAX2 Drone 4K Professional HD Camera Laser Obstacle Avoidance 3-Axis Gimbal 5G WiFi SG906 Max1 FPV Dron RC Quadcopter
€616.99 – €1,178.99Price range: €616.99 through €1,178.99

SKU: 20F3IHT0N746
Category: RC Helicopters
2 reviews for ZLL SG906 MAX2 Drone 4K Professional HD Camera Laser Obstacle Avoidance 3-Axis Gimbal 5G WiFi SG906 Max1 FPV Dron RC Quadcopter
Add a review Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-40%
Rated 5.00 out of 5
€130.99 – €167.99Price range: €130.99 through €167.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€76.99 – €119.99Price range: €76.99 through €119.99-40%
Rated 4.89 out of 5
€49.99 – €107.99Price range: €49.99 through €107.99-40%
Rated 5.00 out of 5
€111.99 – €315.99Price range: €111.99 through €315.99-40%
Rated 4.73 out of 5
-40%
Rated 5.00 out of 5
€150.99 – €168.99Price range: €150.99 through €168.99-40%
Rated 4.83 out of 5
€65.99 – €126.99Price range: €65.99 through €126.99-40%
Rated 4.94 out of 5
€246.99 – €419.99Price range: €246.99 through €419.99





















R***v –
The goods came on time. Thank you all works.
L***o –
Super recommend, team DK’s congratulations, only had a small frustration a delay of 10 days to send the product, but were always very attentive to answer all the questions, But bought the sg906 Max2 on 08/06 was posted in 18/06 came to Brazil in 23/06 and my house 07/07, my mistake was to have bought without the bag, super recommend.